بازرسی به روش التراسونیک

بازرسی

بازرسی به روش التراسونیک (UT) 
تست التراسونیک یا فراصوتی یکی از روش های تست های غیر مخرب می باشد که عمدتاً جهت تشخیص عیوب داخلی مواد ، قطعات و سازه ها استفاده می گردد .
محدوده شنوایی انسان، امواج صوتی با فرکانس بین 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز بوده و این در صورتی است که فرکانس مورد استفاده در تست فلزات ، سرامیک ها، شیشه ، کامپوزیت و دیگر مواد مهندسی، به روش التراسونیک بین 0.5 تا 25 مگاهرتز می باشد .
در این روش امواج فراصوتی توسط یک ترنسدیوسر (مولد صوتی) وارد قطعه تحت تست شده و در صورت برخورد عمود با ناپیوستگی های داخلی بخشی از انرژی آن به سمت ترنسدیوسر بازتاب می رود. امواج بازتاب شده توسط ترنسدیوسر دریافت شده و به پالس های الکتریکی تبدیل می گردد و نهایتاً روی صفحه نمایش A-Scan یک سیگنال عمودی ظاهر می گردد. پراتور با توجه به موقعیت سیگنال روی محور افقی صفحه، ارتفاع و شکل ظاهری آن به اطلاعات مختلفی از جمله مکان و عمق ناپیوستگی، نوع و ابعاد آن پی می برد.
تست التراسونیک قدرت نفوذ بسیار بالاتری نسبت به تست رادیوگرافی داشته و گاهی اوقات می تواند عیوب را تا عمق 5 متر در فولادها نمایان سازد. همچنین حساسیت این روش در آشکارسازی عیوب صفحه ای و بحرانی نظیر ترک ها،LOF وLamination بیشتر از RT می باشد. تست التراسونیک به طور معمول جهت بازرسی قطعات تولیدی به روش های ریختگری ، نورد ، فورج ، اکسترود، ورق های نازک ، انواع جوش های نفوذی و اندازه گیری میزان کاهش ضخامت لوله ها و مخازن استفاد می شود.


تجهیزات شرکت :
دستگاه پشیرفته آلتراسونیک sonatest
دستگاه ضخامت سنج
دستگاه ضخامت سنج رنگ
انواع بلوک های کالیبره